fallback

Глобалната битка за нови висини

Саудитска Арабия, Гърция и Китай имат проекти, които може да се превърнат в най-високата сграда в света

18:05 | 29.07.21 г. 1

Снимка: EPA/БГНЕС

2020 г. не беше най-добрата година за живот във висока жилищна сграда, но през 2021 г. сме на пътя за връщане към „нормалното“, готови да скочим в асансьор или да полетим към нови висини.

Животът на върха на света може да беше поставен на пауза за известно време, но възможността да се радват на гледка от най-високата точка на най-големите градове в света изглежда винаги е привлекателна за хората.

От Дубай до Маями и Ню Йорк строителните предприемачи продължават да се борят за нови висини със стремежа да построят най-високите кули в света – най-голямото архитектурно и инженерно постижение. Към момента Дубай държи палмата на първенството с Бурж Халифа, но дали ще задържи водещата си позиция дълго време? Това е история за битката за нови висини, пише онлайн изданието World Property Journal.

Бурж Халифа, Дубай

В момента най-високата сграда в света - Бурж Халифа, се издига на височина от 827 м. Рекордите не спират до тук. Бурж Халифа има също най-много етажи в света – 160, най-високия обитаем етаж, най-високата наблюдателна площадка и асансьора, изминаващ най-дълго разстояние в света.

Бурж Халифа е построена от най-голямата строителна компания в Дубай Emaar Properties, която е изградила и по-голямата част от основните райони в града, включително централния квартал, построен около кулата, Dubai Marina и Dubai Hills Estate – голям голф комплекс. Emaar Properties не за първи път поставя световни рекорди – компанията изгради и най-големия фонтан в света, свързан с най-големия мол в света - Dubai Mall.

Central Park Tower, Ню Йорк

Макар че Бурж Халифа в момента е най-високата кула в света, Ню Йорк държи рекорда за най-висока жилищна сграда в света - Central Park Tower. Строителството на предизвикателния проект започна през 2014 г. и приключи през 2019 г.

Central Park Tower понякога е наричана Nordstrom Tower, тъй като първите пет етажа от кулата са заети от голям магазин. Новият емблематичен небостъргач за Ню Йорк се издига на височина от 472 метра и разполага със 179 жилища. Това е вторият по височина небостъргач в Западното полукълбо и 14-та по височина сграда в света.

Waldorf Astoria Residences, Маями

Малко по на юг новите строителни амбиции на Флорида се издигат със започналото неотдавна строителство на Waldorf Astoria Hotel & Residences в Маями.

Небостъргачът ще се превърне в една от най-високите кули в САЩ след завършването си, разполагаща със сто етажа. Сградата ще се бъде висока около 320 м. Новият небостъргач, проектиран от Sieger Suarez Architects, ще има отличителни форми и ще огрява небето над централната част на Маями.

Строителната компания зад проекта PMG не за първи път изпълнява толкова мащабен проект. Тя построи и втората по височина жилищна кула в САЩ, която се намира в Манхатън. Очаква се строителството на небостъргача в Маями да приключи през 2024 г.

Още много страни в света като Саудитска Арабия, Гърция и Китай, където в момента се намират 15 от най-високите кули в света, имат амбициозни строителни проекти, които един ден може да се превърнат в най-високата сграда в света.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:02 | 14.09.22 г.
fallback